środa, 6 maja 2020

Cyberprzemoc


Co to jest cyberprzemoc?

Z definicji to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.

To takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka.

       W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. 
Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak: 
  • ośmieszanie, 
  • obrażanie, 
  • straszenie, 
  • nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego, 
  • podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach,
  • włamanie się  na czyjeś konto, np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora, 
  • publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają, 
  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów, 
  • pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.


Jeśli ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w Internecie bez Twojej zgody, umieszcza w sieci  czy  rozsyła  na Twój temat nieprawdziwe informacje  lub takie, których się wstydzisz, ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie to jest to cyberprzemoc.

Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej! Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach. Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób choćby zrzut ekranu.
Może sie również zdarzyć, że będziesz świadkiem cyberprzemocy. Wtedy nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości. Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji.

Wiedz, że:
w dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy - Kodeks karny, uznająca cyberprzemoc jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a Kodeksu karnego.





Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Porady dotyczące rozwiązywania problemów z cyberprzemocą można znaleźć na www.helpline.org.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu
800 100 100.



żródło: https://116111.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pivot Animator, cz.3, 4.06.2020 r.

Podróż z przeszkodami Przygotuj fantastyczny film przygodowy