środa, 27 maja 2020

Pivot Animator cz. 2, 28.05.2020

Tworzenie własnych postaci

(Źródło: Nowa Era, Podręcznik do Informatyki, Lubię to!)


Jak otworzyć okno do budowania figur?

Zacznijmy od głównych narzędzi wykorzystywanych podczas tworzenia figur.



Tworzymy postać i dodajemy do animacji :)

Przy włączonym oknie Tryb edycji możliwa jest zmiana długości linii i wielkości okręgu za pomocą myszy.

Zapisywanie postaci:

Postać, którą stworzyłeś możesz także edytować.



(Źródło: Nowa Era, Podręcznik do Informatyki, Lubię to!)

Na dzisiaj koniec. 
Mam nadzieję, że podoba Wam się praca
w tym programie.

😄

środa, 20 maja 2020

Pivot Animator

Klasa 5


Patyczaki w ruchu.   Tworzenie prostych animacji.

Pivot Animator to przyjazny dla użytkownika program do tworzenia dwuwymiarowych animacji stickmanów (patyczaków). Głównym założeniem jest możliwość intuicyjnego poruszania i przesuwania figur poprzez przeciąganie uchwytów. Animacje tworzy się z klatek dodawanych do osi czasu, która znajduje się u góry ekranu. Wykonanie płynnej animacji zajmuje więcej czasu, niż na przykład we Flashu, ponieważ Pivot nie posiada funkcji generowania klatek pośrednich. Z drugiej strony czyni to Pivota programem niezwykle łatwym w obsłudze i daje animatorowi pełną kontrolę nad ruchami figur. Nowe figury tworzy się w edytorze figur, zatem do animacji można wprowadzić praktycznie każdy obiekt. Animacja może zostać wyeksportowana do wielu formatów, które są akceptowane m.in. na YouTube i innych stronach internetowych. Mimo swojej prostoty, przy odrobinie czasu i wysiłku Pivot pozwala stworzyć naprawdę zaawansowane animacje.


Obejrzyjcie film - Pierwsze kroki w Pivot Animator
Źródło: Youtube, ScratchSPWZ


Poniżej Instrukcja krok po kroku:
(Źródło: Nowa Era, Podręcznik do Informatyki, Lubię to!)

Główne narzędzia programu Pivot:




  Dodanie tła





Dla chętnych na dodatkową ocenę:





niedziela, 17 maja 2020

W czym stworzę prezentację multimedialną?


Prezentacja multimedialna

Pamiętaj, że tworząc prezentację multimedialną, należy stosować odpowiednie zasady:
- ilość tekstu – przyjmuje się, że prawidłowo na jednym slajdzie powinno znaleźć się maksymalnie 5-6 linijek tekstu;
- tytuł – nazwij odpowiednie slajdy w swojej prezentacji tak, żeby od razu było wiadomo, czego dotyczy ich tematyka;
- wielkość czcionki i elementów – muszą być widoczne dla odbiorcy z każdej odległości;
- grafika – nie może przysłaniać tekstu, ani go zastępować. Jest elementem dodatkowym nie głównym;
- rozłożenie elementów – twój odbiorca zwraca uwagę najpierw na górną część slajdu – kluczowy jest lewy, górny róg;
- podsumowanie – hasło, cytat, grafika- zwróć uwagę odbiorcy dobrym akcentem na koniec;
- animacje/ przejścia slajdów – wykorzystaj je jako element zaskoczenia, wzmocnienia atrakcyjności, nie jako standard każdego slajdu.


Inspiracje - programy, aplikacje

Emaze

Emaze to ciekawe, proste w obsłudze narzędzie do tworzenia prezentacji 3D. Oferuje sporo pięknych motywów, podzielonych na kategorie oraz ciekawe efekty animacyjne i wiele elementów (czcionki, kształty), którymi można wzbogacać swoje prace. Gotowe prezentacje są dostępne online, można też umieszczać je na stronach internetowych. W darmowej wersji mamy 200MB przestrzeni na prace.
Wirtualny kreator tworzenia prezentacji, pozwoli Ci stworzyć prezentację idealną do Twoich potrzeb. Wybierz styl prezentacji, skorzystaj z nowego lub gotowego szablonu i do dzieła! Wzbogać swoją prezentację o własne zdjęcia lub skorzystaj z gotowej bazy, dodaj tekst i prezentacja gotowa. Możesz również skorzystać z bazy widgetów, które zamieścisz w swoim materiale.

https://www.emaze.com/



Genially

Prostota i intuicyjność tworzenia prezentacji multimedialnych tak można określić podstawowe funkcjonalności serwisu. Największym atutem serwisu jest ogromny wybór szablonów, które ułatwią nam tworzenie prezentacji oraz niezliczona baza zdjęć, które występują w wersjach darmowych i bezpłatnych.

https://www.genial.ly/



Prezi


Prezi - jest to oprogramowanie do tworzenia i przedstawiania prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie, wykorzystujące platformę Adobe Flash i Adobe AIR. Prezi wykorzystuje pośrednictwo zoom (ZUI), który umożliwia użytkownikom powiększanie i pomniejszanie ich prezentacji oraz na wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi jego elementami po osiach w przestrzeni umownie oznaczanej jako 2.5D.

Do najważniejszych funkcji programu należy:
  •   Dostęp jest darmowy.
  •   Bardzo małe ograniczenia w robieniu prezentacji.
  •   Dostępny online, bez ściągania zbędnych plików.
  •   Prezi jest programem bardzo łatwym w obsłudze.
  •   Bardzo dobre i szybkie wsparcie supportu w razie jakichkolwiek problemów.
  •   Prezi jest cały czas ulepszane i dodawane są do niego coraz nowsze możliwości.
  •   Możliwość zaimportowania pracy z PowerPointa do Prezi.


https://prezi.com/

wtorek, 12 maja 2020

Języki programowania, klasa 8, 13.05.2020 r.


Języki programowania

Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania i każdego roku powstają nowe. My, w klasie 8 poznawaliśmy podstawy C++. Języki programowania od języków naturalnych odróżniają się wysoką precyzją oraz jednoznacznością. Człowiek podczas komunikacji między sobą stale popełnia niewielkie błędy lub pozostawia niedomówienia wiedząc, że drugi rozmówca najczęściej go zrozumie. Maszyny wykonują zadania dokładnie, dlatego każdą czynność trzeba opisać ściśle krok po kroku, ponieważ komputer nie potrafi domyślić się, co programista miał na myśli.
Aby program napisany w danym języku mógł być wykonany, niezbędne jest odpowiednie przetworzenie jego kodu źródłowego:

   Kompilacja – kod źródłowy jest tłumaczony do postaci kodu maszynowego, czyli sekwencji elementarnych operacji gotowych do bezpośredniego przetworzenia przez procesor komputera. Jeżeli dany język programowania podlega kompilacji, określany jest mianem kompilowanego języka programowania.
    
  Interpretacja – kod źródłowy jest na bieżąco tłumaczony i wykonywany przez dodatkowy program zwany interpreterem . Jeżeli język podlega interpretacji, nazywany jest interpretowanym językiem programowania.


Najpopularniejszymi językami programowania są:
1.     Java
2.     C
3.     C++
4.     PHP
5.     Visual Basic
6.     C#
7.     Python
8.     Perl
9.     Objective-C
10.  Delphi






środa, 6 maja 2020

Darmowe zdjęcia z sieci. Skąd brać? Jak korzystać?



KRÓTKA RADA PRAWNA
To, co możemy zrobić z napotkaną w sieci fotografią, zależy od prawa autorskiego. Jeśli chcemy skorzystać z czyjejś pracy publicznie, rozpowszechniając ją na swoim blogu, w książce lub prezentacji potrzebujemy zgody od autora, lub autorki (czyli licencji) lub pewności, że dane zdjęcie nie jest już chronione przez prawa autorskie majątkowe (czyli przeszło do domeny publicznej).
Z utworów chronionych przez prawo autorskie lub anonimowych, o których ochronie nic nie wiemy, możemy korzystać tylko w ramach dozwolonego użytku (np. prywatnie lub cytując je). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jakich sytuacjach można korzystać z utworów chronionych, odwiedź poradnik w serwisie Prawo Kultury.
Serwisów oferujące fotografie i grafiki za darmo :
·   udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero, który pozwala na korzystanie z nich w najszerszy możliwy sposób, również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora/autorki, jeśli nie masz takiej możliwości.
·        dostępne w domenie publicznej, czyli takie, do których prawa autorskie majątkowe wygasły z czasem (zwykle 70 lat od śmierci twórcy) lub nigdy nie działały jak w przypadku zdjęć NASA i innych agend federalnych, zwolnionych z ochrony prawnej przez rząd USA,
·   udostępniane na licencjach Creative Commons z różnymi warunkami, które w wersji minimum będą wymagać podania informacji o autorze lub autorce oraz informacji o licencji, za każdym razem, gdy korzystamy ze zdjęcia (licencja Creative Commons Uznanie autorstwa), a w bardziej rozbudowanych licencjach mogą również wymagać korzystania ze zdjęcia tylko w celach niekomercyjnych lub niemodyfikowania go. Więcej o licencjach Creative Commons dowiesz się z tej krótkiej graficznej ściągi!
Jeśli interesują Cię zdjęcia i miejsca, w których od razu można je łatwo edytować takie jak aplikacja Canva, sprawdź przegląd darmowych narzędzi do edycji grafiki.

ZDJĘCIA BEZ OGRANICZEŃ CREATIVE COMMONS ZERO
Udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero (w skrócie CC0), który pozwala na korzystanie z nich w najszerszy możliwy sposób, również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora/autorki, jeśli nie masz takiej możliwości.
Pixabay — lider na tej liście, zarówno liczbowo, jak i dzięki dostępności w kilkunastu językach, w tym polskim. Prawie milion otagowanych zdjęć, które możemy pobierać w kilku rozdzielczościach (tylko pobranie najwyższej wymaga założenia konta i zalogowania). Co ciekawe, Pixabay zbiera również zdjęcia na CC0 z innych serwisów, więc w wynikach wyszukiwania znajdziecie tu wiele treści ze stron opisanych poniżej.
Pexels — serwis ze zdjęciami i wyszukiwarka zbierająca fotografie z innych serwisów z materiałami na CC0
Unsplash* — tysiące pogrupowanych zdjęć od świetnych fotografów i fotografek, technicznie nie jest to już serwis na CC0, ale zdjęcia działają na ich własnej licencji dokładnie tak samo.
FoodShot — tak, zgodnie z nazwą fotografie jedzenia i kulinarne, na CC0. 





Cyberprzemoc


Co to jest cyberprzemoc?

Z definicji to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.

To takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka.

       W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. 
Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak: 
  • ośmieszanie, 
  • obrażanie, 
  • straszenie, 
  • nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego, 
  • podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach,
  • włamanie się  na czyjeś konto, np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora, 
  • publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają, 
  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów, 
  • pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.


Jeśli ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w Internecie bez Twojej zgody, umieszcza w sieci  czy  rozsyła  na Twój temat nieprawdziwe informacje  lub takie, których się wstydzisz, ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie to jest to cyberprzemoc.

Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej! Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach. Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób choćby zrzut ekranu.
Może sie również zdarzyć, że będziesz świadkiem cyberprzemocy. Wtedy nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości. Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji.

Wiedz, że:
w dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy - Kodeks karny, uznająca cyberprzemoc jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a Kodeksu karnego.





Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Porady dotyczące rozwiązywania problemów z cyberprzemocą można znaleźć na www.helpline.org.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu
800 100 100.



żródło: https://116111.pl/

Pivot Animator, cz.3, 4.06.2020 r.

Podróż z przeszkodami Przygotuj fantastyczny film przygodowy